Soğuk ve kuru havanın ciltte nem kaybına neden olduğunu çatlayan dudaklarından, gerginleşen; pul pul dökülmeye başlayan cildinden kolaylıkla anlayabiliyorsun. Peki ya saçların? Nemini kaybeden saçlar da matlaşmaya, yumuşaklığını kaybetmeye ve dökülmeye başlıyor. Biz sorunu farklı yerlerde ararken bazen bu sorun kapalı alanlarda bulunan ısıtıcıların ortamda bulunan nemi azaltarak saçların da nemini kaybetmesine sebep olması bile olabiliyor. Bu yüzden kış aylarında saçlarının neme doymuş olmasına çok özen göstermeli ve mutlaka saç maskesi kullanmalısın. Saçlarına uygun olan bir saç maskesini haftada 2 veya 3 kez uygulayarak saçlarının ihtiyacı olan nem ile saçlarını kolaylıkla doyurabilirsin.

Saç uçlarının kırılmasını engellemek için özel ürünler kullan

Soğuk havalar özellikle saç uçlarını çok etkiliyor. Korunmak için taktığı atkı, bere ve hatta yün içerikli kalın kabanlar bile saçlarının elektriklenmesine neden olabiliyor. Bunun başlıca sebebi tabii ki havadaki kuruluğun saçlarındaki nem dengesini bozması. Özellikle saç uçlarında meydana gelen çatallaşmış görüntünün önüne geçmek için özel olarak formülize edilmiş L’Oréal Professionnel B6-Biotin Inforcer serisine ait durulanmayan krem kırılan uçları onarmasının yanında yeni oluşumları da engelliyor. Sık sık kayak tatili yapanlar çok iyi bilirler ki kayak sonrası saçlar kazık gibi sert ve kırılmaya çok müsait olur. İşte duş sonrası kırılma önleyici krem uygulayarak tatil dönüşü saçlarında oluşabilecek hasara engel olabilirsin.

Isı ile şekillendiricileri kullanmadan önce saçlarını koruma altına al

Isı ile şekillendiricilerden, parti saçlarından uzak dur tabii ki demiyoruz. Ama saçlarını koruma altına almadan saçlarını kesinlikle şekillendirmeye başlama diyoruz. Hele ki kış aylarında zaten nemini kaybeden saçlarını bir de gerekli takviyeleri yapmadan şekillendiricilerle yorarsan saçlarının yıpranması kaçınılmaz olacaktır. Bizim tavsiyemiz hem şekillendirme öncesi koruma altına alan hem de saç şeklini uzun süre muhafaza etmene yardımcı olacak Davines Blowdry Primer. Fön sabitleyici tonik olarak da adlandırılan bu sprey formundaki mucize hem korucu kalkanın hem de en sevdiğin fön arkadaşın olmaya aday.

Dökülme karşıtı bir serum yardımıyla saç diplerine masaj yap

Nemini kaybeden saç canlılığını yitirir ve parlaklığını kaybeder sonrasında da dökülmeye başlar. Peki nem dengesini sağladığın saçlarını bir de diplerinden güçlendirerek dökülmeyi en aza indirgemeye ne dersin? Bizce muhteşem saçların anahtarı kökten uca, içten dışa her yönüyle bakım olduğu için atlanmaması gereken bir adım. Günde yalnızca birkaç dakika saç diplerine masaj yaparak saçlarını güçlendirebilirsin. Masaj yaparken yardımcın da Davines Energizing Dökülme Önleyici Bakım Jeli. Paraben içermeyen formülü, bitkisel ve hoş kokulu içeriğiyle saç diplerinin beslenmesini sağlayan bakım jeli ile masaj kan dolaşımını hızlandırır ve saçlarına sağlayacağın besin takviyesini maksimum seviyeye çıkarır.

Dışarı çıkarken besleyici yağını yanına al

Son olarak plaj çantandan asla çıkarmadığın saç bakım yağını kış aylarında da kol çantandan çıkarmamanı öneriyoruz. Yukarıda da ayrıntılı bir şekilde bahsettiğimiz ısıtıcıların nemini aldığı havada, kayakta, bere ve atkı taktığında elektriklenip yumuşaklığını kaybeden saçlarını sakinleştirecek bir yardımcıya her an ihtiyacın olabilir.